Egne bryg
Linux
Film
Bøger
Musik
Mad
Øl og vin
RSS feed
Forside
Fedora 10 tips
1. december 2008 kl. 00:00
Jeg har i et stykke tid primært holdt mig til Ubunntu, men fik så lyst til at prøve Fedora 10. Det er en Linux distribution der på flere områder adskiller sig fra Ubuntu, og Fedora er ikke helt så ligefrem som Ubuntu.
Fedora er et udspring af Red Hat, der er en af de gamle Linux distributioner, hvor Ubuntu stammer fra Debian. Du kan læse mere om Fedora på
http://fedoraproject.org/
. Det at Fedora kræver lidt mere opsætning end Ubuntu er ikke en fejl, men et bevidst valg for at øge ejerens indflydelse - det er jo trodsalt ejeren, der ligger maskine til.
Under min lille afprøvning af Fedora løb jeg ind i nogle forskellige problemer (opsætnings udfordringer :) ), som jeg endte med at finde løsninger på. Nedenfor er en liste med links, der hjalp mig på vej.
Problemer med Firewall
http://forums.fedoraforum.org/showthread.php?t=205528
SUDO kommando
http://www.my-guides.net/en/content/view/125/26/1/1/#sudo
NTFS partitioner
http://forums.fedoraforum.org/showthread.php?t=189048&page=2
Multimedia
http://linuxpoison.blogspot.com/2008/11/multimedia-support-in-fedora-10.html
VirtualBox
http://www.derekhildreth.com/blog/how-to-install-virtualbox-on-fedora-10-tutorial/
Del
Tweet
Seneste artikler
Beredt for Danmark - Nationalsocialistisk Ungdom 1932-1945
Calamus ex Wibergis
Brød med ølgær
Sort jul 2011
Friturestegt Yankie bar
Persille ravioli med fetaost
Thisted bryghus
Xubuntu 11.10
Matchpoint
Matador og mad, del 2
Kategorier
Bøger
Egne bryg
Film
Linux
Mad
Musik
Teknik
Øl og vin